Drodzy Uczniowie i Nauczyciele,

mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w projekcie pt. „Zawodowiec - Specjalista – Praktyk”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejski Fundusz Społeczny, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020, Poddziałanie 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU

Jego głównym celem jest wzrost jakości kształcenia zawodowego, m.in. w zakresie kierunków zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu świętokrzyskiego i dostosowanie programów nauczania do wymagań rynku pracy w 3 szkołach zawodowych z woj. świętokrzyskiego.

Beneficjentami są 3 szkoły zawodowe z woj. świętokrzyskiego: Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 z Kielc - 35 uczniów, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach -155 uczniów i Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Jędrzejowie-20 uczniów, łącznie 210 uczniów.

Dokumenty rekrutacyjne udostępnione zostały w zespołach na platformie Teams.

W projekcie weźmie udział 35 uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach:

Technik budowy dróg,

Technik inżynierii sanitarnej,

Technik robót wykończeniowych,

Technik budownictwa.

Uczniowie/uczennice będą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych odbywających się w szkole.

Każdy uczeń powinien uczestniczyć w minimum jednym rodzaju zajęć: zajęcia dodatkowe z matematyki, 20 uczniów (łącznie 60 godzin, 12 godz. w 2020r., 32 godz. w 2021r., 16 godz. w 2022r., 2 grupy po 10 osób) lub/i zajęcia dodatkowe z języka angielskiego minimum 20 uczniów (łącznie 50 godzin, 10 godz. w 2020r., 30 godz. w 2021r., 10 godz. 2022r., 2 grupy po 10 osób).

Warsztaty z robotyki (w tym programowanie z Arduino, Lego Mindstorms) minimum 24 uczniów m.in. z kierunku technik informatyk, mechatronik, budownictwa (łącznie 48 godzin, 32godz. w 2021r., 16godz. w 2022r. , 2 grupy po 12 osób).

Warsztaty z zakresu wykorzystania inteligentnych specjalizacji w zawodzie + moduł równości szans, 35 uczniów (łączenie 20 godzin, 4 godz. w 2020r., 16 godz. w 2021r., 3 grupy).

Zastosowanie efektywnego wykorzystania energii w zawodzie – praktyczne warsztaty w laboratorium OZE w Starachowicach – 35 uczniów, (4 godziny na grupę po śr. 12 osób).

Do każdych zajęć Wnioskodawca zapewni materiały szkoleniowe dla uczniów.

Szkoła w ramach projektu otrzyma doposażenie w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne (pracownia techniczna: wiertarka stołowa kolumnowa, wibrator do betonu, 15 laptopów z AutoCAD, szafa na sprzęt).

Dla wszystkich 35 uczniów/uczennic zostaną zorganizowane płatne staże w przedsiębiorstwach województwa świętokrzyskiego (150 godz./ os. – 1 700,00zł) w okresie wakacji.

Wnioskodawca zobowiązuje się do zapewnienia ubezpieczenia oraz wykonania badań lekarskich dla uczniów, oraz pokrycia kosztów opiekuna stażu ze strony przedsiębiorstwa a także zakupu odzieży roboczej, szkolenia BHP i eksploatacji materiałów i narzędzi podczas stażu).

Każdy uczeń będzie mógł skorzystać z wybranego przez siebie kursu specjalistycznego z zakresu: Prawa jazdy kat. B, kurs obsługi wózka widłowego, kurs koparko – ładowarki, kurs spawania, kurs AutoCAD.

Nauczyciele wezmą udział w warsztatach z praktycznego wykorzystania inteligentnych specjalizacji + moduł równości szans ( 20 godzin, 4 godz. w 2020r. 16 godz. w 2021r.). Zorganizowane również zostaną praktyki dla 8 nauczycieli w przedsiębiorstwach (40 godzin w 2021r.). Każdy nauczyciel będzie mógł wziąć udział w wybranym kursie specjalistycznym, m.in. z obsługi klimatyzacji, automatyki kotłów CO, montażu paneli fotowoltaicznych, w 2021r.

Zapraszamy do udziału w projekcie!