Dnia 10 listopada 2023 roku, tuż przed zbliżającym się Świętem Niepodległości w ramach poznawania dziedzictwa kulturowego, uczniowie naszej Szkoły pod opieką Pani prof. Doroty Sarek, Pani prof. Tamary Staniec i Pani prof. Renaty Krawiec zwiedzili Pałac rodziny Zamoyskich w Kozłówce oraz Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w Majdanku.

Istnieją w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwe dziedzictwo swojego kraju. Dlatego pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Uczniowie odwiedzili Galerię Sztuki Socrealizmu, które prezentuje prace polskich artystów z lat 1949-1954. Celem wystawy jest przestrzeganie przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą systemem totalitarny. Miejsce to niezwykle symboliczne, a także jedyne takie w Polsce i  Europie. Następnie grupa zwiedziła Pałac - późnobarokową rezydencję magnacką, dawną siedzibę arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Wystrój wnętrz pałacowych wywarł na uczestnikach wycieczki ogromne i niezapomniane wrażenie.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie było Państwowe Muzeum na Majdanku - były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady w latach 1941-1944. Zobaczyli Pomnik Walki i Męczeństwa oraz Mauzoleum zawierające popiół z ofiar nazistowskiej zbrodni i niektórych pozostałości obozu oraz zwiedzili częściowo zachowane obiekty.

Ostatnim punktem wycieczki było  Stare Miasto w Lublinie, którym uczniowie natychmiast zachwycili się podziwiając urocze kamienice i wąskie uliczki.

Grupa, po bardzo długim dniu wróciła do Kielce pełna wrażeń i refleksji.